سبک روکوکو 1700م

فرانسیس بوچر - راه رفتن سنت پییر بر روی آب، جین آنتونی واتئو - دلقکهای ایتالیایی،آموزشگاه نقاشی، تابلو نقاشی، آموزشگاه نعیمی ثانی، رنگ روغن، آبرنگ، تدرسی نقاشی، کلاس نقاشی، آموزشگاه نقاشی مشهد

فرانسیس بوچر - راه رفتن سنت پییر بر روی آب

روکوکو حدودا 1700 ميلادي

همانطور که گفته شد روکوکو به واژه فرانسوی روکای به معنی سنگریزه نیز اشاره دارد .این واژه به سنگ ریزه‌هایی رنگی اطلاق می‌شد که برای تزئین غارهای مصنوعی به کار می‌رفت.
این شیوه، نام روش تزئین با گوش ماهی و قلوه سنگ بود که در ایتالیای سده ی هفدهم و سپس در فرانسه اغلب در ساخت باغها و غارهای مصنوعی به کار می بردند .اما کلمه خود معنای دقیقی ندارد و شاید تنها در وزن هجاهای ان خلاصه شود که حرکت پلکانی مقطعی مانند اب فواره زننده یا شاخ و برگ گسترنده تزئینات این سبک دارد . نه صفت روکوکو و نه سبک متصف بدان هیچ یک دقت عقلایی ندارند و هر دو بیانگر لذت آن (لحظه) اند خواه در نوای کلمه خواه در پیچیدگی تزئینات
این سبک در حدود سال 1700 میلادی در فرانسه ظهور کرد و طی قرن هجدهم در سراسر اروپا گسترش یافت.
در تاریخ هنر منظور از روکوکو شیوه هنری است که بعد از مرگ لوئی چهاردهم سال ( 1715 ) در فرانسه به وجود آمد ، در واقع واکنشی بود بر علیه شکوه و جلال و تجمل افراطی کاخ ورسای و اصولاً بر ضد زندگی شاهانه .

آموزشگاه نقاشی نعیمی ثانی ، برگزار کننده کلاسهای تخصصی نقاشی در سبکهای مختلف و بروز نقاشی


روکوکو سبکی است که با رشد طبقه متوسط و بورژوای اروپا به وجود آمد و خاستگاه آن فرانسه بود. این سبک در ادامه باروک و در واقع به عنوان واکنشی علیه شکوه و جلال افراطی آن در کاخ‌ها پدید آمد. اما روكوكو كه به جنبه هاي تجملي و افراط كارانة باروك مي تازد خود با «احساسات گري افراطي» به هنر اجتماعات مرفه تمايل پيدا مي كند
استعاره هاي دور از ذهن و عاشق پيشگي بازيگوشانه و با استفاده زياد از گچ بري هاي پيچكي ابرهايي با ته رنگ سرخ كمانهاي پيچيده وتودرتو وعدم تقارن كاملا مشهود است
نقاشي هاي روكوكو، بسيار تزئين شده هستند و در آنها از رنگ هاي روشن و طرح هاي منحني وار زياد استفاده مي گردد و از فرشتگان و سمبل هاي عشق به وفور استفاده مي شود . پرتره نيز در اين سبك معمول مي باشد.
از نخستین نتایج آن ساختن خانه‌های شهری کوچک و راحت تر از کاخ،با تزئینات و ریزه‌کاری فراوان در فضاهای داخلی بود . هنر روکوکو با طراوت و مملو از سرزندگی است

هرچند این واژه نخست به تمسخر به کار رفت اما اکنون با مفهومی عینی و بدون بار معنایی تحقیر آمیز آن، در میان تاریخ نگاران هنر، مصطلح شده است و برای توصیف یک سبک هنری و تزئینی که دارای انسجام و ثبات خاصی است، به کار گرفته می شود.
این سبک به دلیل تزئینات ظریف و پر آب و رنگ، تمایل به موضوعات کوچک به جای موضوعات برجسته دارد.
روکوکو به نوعی ادامه و شکل تحول یافته سبک سنگین تر باروک است و هم واکنشی است در برابر آن.
نقاشی و پیکره سازی روکوکو علاوه بر بهره گیری منحنی های کوچک صدف ، از عناصری طراوت و سرزندگی و شوخ طبعی برخوردار است و با هنر درباری و خشگ باروک تضاد دارد . بطور کلی روکوکو هنری است تزئینی که ظرافت و حساسیت را بجای ابهت و واقعگرایی باروک قرار می دهد . اما روکوکو به جنبه های تجملی و افراط کارانه باروک می تازد اما خود با احساساتیگری افراطی به هنر اجتماعات مرفه تمایل پیدا میکند .
هر دو سبک در علاقه شان به پرداختن فرم های پیچیده وجه اشتراک دارند؛ با این تفاوت که روکوکو به جای پرداختن به حجم، وسواس و دقت بیشتری در سطح داشت و بیشتر از رنگ های آبی، صورتی، سبز و با سفیدی بیشتر استفاده می کند.
در تزئینات آن از خطوط منحنی اشکال صدفی رنگ‌های صورتی آبی و سبز روشن به وفور استفاده می شود. در زمینه نقاشی شیوه‌های گوناگونی در این دوران پدید آمد . نقاشان به شیوه‌های فردی گرایش پیدا کردند و دست به آزمون‌های تازه‌ای زدند که به رومانتیسیسم منتهی شد .
در واقع این سبك با تزیینات ظریف و پر آب و رنگ و با نشاط ، تمایل به موضوعات كوچك به جای موضوعات به جای موضوعات برجسته دارد.

در هر كشوری سبك روكوكو ویژگی و مشخصة ملی به خود گرفت . این سبك از طریق هنرمندان فرانسوی كه در خارج به فعالیت مشغول بودند و نیز به وسیلة آثار «چاپ سنگی» با طرح های فرانسوی از این كشور به نقاط دیگر سفر كرد .
استعاره های دور از ذهن و عاشق پیشگی بازیگوشانه و با استفاده زیاد از گچ بری های پیچكی ابرهایی با ته رنگ سرخ كمانهای پیچیده و تو در تو و عدم تقارن كاملا مشهود ، از مهمترین خصایص هنر روکوکو است.
از مهمترین نقاشان این دوره می توان به آنتوان واتو اشاره کرد که گرچه صحنه هایی از زندگی روستائی را به تصویر کشیده اما شخصیت هایش همگی اشراف زاده های خوش گذرانی هستند که محیط روستائی را تفرجگاه خود قرار داده اند.
گذشته از انتوان واتو عده ای دیگر از نقاشان درباری وجود داشتند که موضوعاتی چون عشق زیرکانه و خوشگذرانیهای اعیان را ترسیم می کردند . اما در کنار این سبک روکوکو ی درباری نقاشانی بودند که بیشتر مطابق ذوق طبقه متوسط نقاشی می کردند . یکی از مشهور ترین انها سیمون شاردن ( Chardin ) ( 1669- 1779) است که در شبیه سازی از فضای داخلی و طبیعت بی جان مهارت داشت .
در تابلو ی اداب غذا خوری اتاق ساده ای را می بینیم که مادری همراه دو فرزندش می خواهند در ان غذا بخورند . در دقت و ارامش پیکره ها نورپردازی مختصر و اشیای بی جان کمکی فرسوده احساس لطیفی موج می زند که ساختگی و غیر واقعی نیست بلکه حاکی از صداقت ژرف بینی و نوع دوستی نقاش است .شاردن به شیوه ی خاص خود شاعر امور پیش پا افتاده و استاد نمایش نوسان های جزیی است.

از هنرمندان بسیار مطرح در بار فرانسه می توان به فرانسوا بوشه اشاره کرد . وی تحت حمایت خانم مارکیز دوپمپادور بود.
مشهورترین معشوقه ی لویی پانزدهم ، “خانم مارکیز دو پمپادور” از موثرترین حامیان هنرمندان روکوکو در دربار بود و ساختمان ها و نقاشی هایی که سفارش می داد برجسته ترین دستاورد های هنر رو کوکو را تشکیل می دهند
تکچهره ی او به قلم فرانسوا بوشه هم نیرومندی و هم شکنندگی موقعیت او را نشان می دهد . مادام دو پمپادور بی هیچ زیوری مگر زیبایی خودش و چین های فاخر جامه اش به نمایش در می اید . این پهنه ی درخشنده ی ساتن به اندازه ی هر جزئ دیگر اثر موضوع ان را تشکیل می دهد . جانمایه اثر فریبندگی زنانه است . او با فریبندگی و هوشمندی خود به قدرت رسید و بوشه را مطرح ترین نقاش زمان خود ساخت .

یکی از سبک های مورد تدریس در آموزشگاه نقاشی نعیمی ثانی سبک روکوکو است.هنرجویان با این سبک بصورت تئوری و عملی در آموزشگاه نقاشی نعیمی ثانی،آشنا میشوند.

Juste Aurèle Meissonier و Nicholas Pineau کمک شایانی در گسترش این سبک در سرتاسر اروپا کردند .بافنده های فرانسوی ، نجارها و برنزکارها مسیر را ادامه داده و عناصری را همانند المان های عربی ، طاقچه ها ، کتیبه ها ، شاخ و برگ و گل و بامبو به این سبک اضافه کردند . در فرانسه اصلی ترین صاحبان این سبک نقاشهایی مثل Watteau , Boucher و Frangonard بودند و آرشیتکت هایی همانند Robert de cotte و Gilles Marine و بعدها Jacques Ange Gabriel . زمانی که روکوکو به آلمان و اتریش رسید François de Cuvilliès در این سبک پیشگام بود . روکوکوی ایتالیا به خصوص در ونیز به نحو شگفت آوری با تزئینات درخشان دکوراتیو به خصوص در کارهای نقاش معروف Tiepolo دیده می شود . در این ضمینه می توان از مبلمان Thomas Chippendale در انگلیس یاد کرد . در بین سالهای 1660 تا 1670 روکوکو به شدت با معماری کلاسیک رقابت می کرد که با ورود لوئی شانزدهم به اوج دوران خود رسید .
از هنرمندان مهم در عصر روکوکو می توان به ويليام هوگارت، فرانسيس بوچر، جین آنتونی واتیو ، جین هانر فرگونارد، و همچنين، فراگونار در فرانسه . تیه پولو در ایتالیا و گینز بارو در انگلستان،‌ اشاره کرد.

بازنویسی سبک روکوکو ، از سایت گالری هنری برگ متعلق به آموزشگاه نقاشی نعیمی ثانی
بازنویسی: سيد سلمان زيدي

1 Comment

  1. mahnaz yousefzadeh گفت:

    این سبک هم احتیاج به خیال پردازی و ذهن باز دارد،اغراق در هر چیز خلاقیت می طلب

دیدگاهتان را بنویسید