سالوادور دالی

سالوادور دالی، سورئالیسم، آموزشگاه نقاشی نعیمی ثانی، آموزش نقاشی، نقاشی، رنگ روغن

سالوادور دالی

سالوادور دالی
Salvador Dali
1917-1988
سالوادور دالی، سورئالیسم، آموزشگاه نقاشی نعیمی ثانی، آموزش نقاشی، نقاشی، رنگ روغن

سالوادور دالی، نقاش معروف سورئالیست اسپانیایی، در زمینه های اسکیس، نقاشی، عکاسی، و کارهای مالتی مدیا با نقاشان دیگر همکاری داشت، به ویژه در فیلم های مستقل سورئالیستی.سالوادور دالی بصورت شبه سورئالیستی بدنیا آمد. بردادر وی، که نام وی نیز سالوادور بود، در نوپایی 9 ماه قبل از تولد دالی مرد. وقتی ۵ سال داشت والدینش او را به گورستان بردند و بر سر آرامگاه برادرش به او گفتند که تناسخ روح او است. سالوادور دالی این داستان را باور داشت، برای همین در نثر متافیزیکی که او مدام استفاده می‌کرد، نوشت: «ما مانند دو قطره آب شبیه به هم بودیم، اما انعکاس‌های متفاوتی داشتیم. او شاید اولین نسخه از خودم بود، اما بیش از حد در این کمال مطلق فهمید». به همین دلیل سالوادور دالی در بچگی هرزمان عکس برادرش را توی قاب عکس می دید، ترس عجیبی تمام وجودش را فرا می گرفت و احساس می کرد تنها یک بخش از کلیتی چهارگانه از سالوادور است: سالوادور پدر، سالوادور برادر، خودش و سالوادور مسیح (سالوادور در زبان لاتین به معنای نجات دهنده است که در فرهنگ کاتولیک به معنای همان عیسی مسیح است)

سالوادور دالی در کودکی به مدرسه طراحی رفت، و در سن سیزده سالگی، پدرش اولین نمایشگاه از آثار طراحی با زغال وی را برپا نمود. در سال 1922 دالی به مدرسه هنرهای زیبا در سان فرناندو رفت ، جایی که وی به عنوان پسربچه ای با موهای بلند و جوراب ساق بلند با شورت ، به سبک قرن نوزدهم شناخته میشد.

در زمان اقامتش در آکادمی، سالوادور دالی دستی در کوبیسم و دادا نیز برد. اما اقامتش کوتاه مدت بود، زیرا چند هفته قبل از امتحانات نهایی اخراج شد، زیرا اعلام نموده بود هیچکس در مدرسه لیاقت و توانایی این را ندارد که وی را مورد امتحان و فضاوت قرار دهد. پس از اخراج، وی به پاریس سفر کرد، در آنجا با پاپلوپیکاسو و جان میرو، ملافات نمود. کسانی که تاثیر بسیار زیادی بر روس سبک نقاشی دالی گذاشتند.دالی پیوسه از سبک های زیادی عاریه گرفت. از کارهای امپرسیونیستی تا رنسانس،  دالی تمامی المانها را در یک ترکیب واحد تجمیع کرد. و این برای منتقدان هنر حالب بود، با اینکه مطمئن نبودند به چه دریافتی از آثار دالی برسند.  دالی همیشه شیک بود و یک سبیل بزرگ گذاشت که علامت تجاری وی تا پایان عمرش بود.

در سال 1929  دالی رابطه با زنی به نام “گالا” را شروع کرد که بعدها همسرش شد. پدر دالی از وی ناراضی بود و ارتباط وی را با سورئالیسم که  بصورت معنوی در پسرش نفوذ کرده بود می دید. تا اینکه خبرهایی شنید که دالی اثری توهین آمیز از مادرش که هیجده سال پیش به علت سرطان سینه فوت کرده بود،  اجرا نموده. دالی بزرگ پسرش را محکوم کرد و به وی دستور داد هیچگاه به خانه برنگردد.  سپس سالوادور دالی با “گالا” ازدواج ، و به خانه ای در “پورت لیگات” نقل مکان کرد.
سالوادور دالی، در آغاز کوبیست بود ولی در سال 1929 یه سورئالیست ها پیوست. در سال 1938 آندره برتون وی را از گروه سورئالیست ها اخراج میکند. در آثار او از مفهوم ضمنی مارکسیسم نشانی نیست. برعکس تفکرات فرویدی به وفور یافت میشود. دنیای او را جهانی از کابوس ها بصورت مورچه های عظیم و ساعت های جیبی سیال تشکیل میدهد. بهترین آثار او آمیزه ای از خیال پردازی و دقت در اجرای آنها میباشند
دالی سالهای میانی و پایانی عمر خود را بین ایالات متحده و کاتولینای محبوب خود در اسپانیا ، با سایر هنرمندان و نحبگان اجتماعی سپری کرد و داستانهای زیادی را برای روزنامه ها نوشت.

در سال ۱۹۸۰ دالی به خاطر اختلال حرکتی که باعث لرزش همیشگی و ضعف دستانش شده بود، به اجبار نقاشی را ترک کرد. او که توانایی نگه داشتن قلموی نقاشی را از دست داده بود، توانایی بیان خودش به بهترین نحوی که بلد بود را هم از دست داد. پس از ار مرگ همسرش در سال 1982، دالی امید به زندگی خود را از دست داد وعمدا خود را به نقطه مرگ کشاند. در سال 1984 یک آتش سوزی مرموز در آپارتمانش روی داد که از آن جان سالم به در برد، اما بسیاری بر این باور بودند که آن یک اقدام خودکوشی بوده است.

سالوادور دالی 5 سال بعد به علت نارسایی قلبی درگذشت.

4 Comments

 1. Haniye aradechi گفت:

  دیده میشود که سبک زندگی که دالی داشته و همچنین تفکراتی که از زمان کودکی با او همراه بوده بسیار در آثارش تاثیر میگذارد. سبک سورئال که مملو از خیال پردازی است. عالی و ممنون
  هانیه عراده چی

 2. Maryy گفت:

  سالوادور دالی هنرمند سبک سوررئالیسم هس که در این سبک آزاد سازی روح و ذهن و فکر هست که هنرمند حالات روحی و فکری خود را به تصویر میکشد و هنرمند از مرحله عقل گرایی عبور کرده و به مرحله ضمیر ناخودآگاه میرسد .سالوادور دالی از بدو تولد خود دچار مشکلات و افکار پوچ خانواده بوده است افکار و کابوس که از تولد تا مرگ در روح و فکر او بوده است مرگ برادر و افکار پوچ و شوم والدین در تابلوهای این هنرمند نقش بسزایی داشته. در این آثار ذکر شده به راحتی سبک سوررئالیسم را میبینیم که هنرمند با استفاده فرم های جاندار غیر معقول و وحشتناک تصویر ذهن خود را ترسیم کرده است که در ذهن ببیننده حس خشم و منفی ایجاد میکند مانند تابلو تداوم حافظه که نیم رخ انسان و ساعت های جیبی را میبینیم که گویی همه این موارد در خواب هستن و ذهن ببینده را به دنیای ارواح سوق میدهد که با توجه به زندگی سالوادور و کابوس همراه بودن روح برادرش با او در زندگیش. ( البته با توجه به گفته مادر و پدرش از بدو تولد. ) مریم مودت پور با تشکر از زحمات استاد عزیززززم

 3. niloofar.abedi گفت:

  تاثیر تفکرات فروید در آثار دالی به صورت خیال پردازی هایی که به دقت کشیده شده اند به خوبی دیده می شود. نیلوفر عابدی

 4. hosna گفت:

  سورئالیستها باور داشتند که عصر مدرن و عقل گرایی انسان را از ناخوداگاه خود دور کرده است و این امر سدی بر آفرینندگی بی مرز هنرمندان ایجاد کرده است. سورئالیستها اعتقاد داشتند هر چیزی خیالی تر و شاعرانه تر باشد به واقعیت ذات انسان نزدیکتر است. آنها اعتقاد داشتند پایبندی انسانها به اصول اخلاقی نتیجه پرورش عقل مدارانه و زندگی در یک جامعه محدود کننده هست. بنابراین در نخستین قدم خود را از قید و بندها و اصول اخلاقی رها کردند و عنان خود را به دست ناخودآگاه خود سپردند.دالی نیز به عنوان یکی از سردمداران سورئالیسم در آثار خود این چارچوبها را در هم میشکند به عنوان مثال در تابلوی پایداری خاطره او ساعتهایی را که نماد نظم و زمان سنجی هستند در حال ذوب شدن نشان میدهد گویی داستان تابلوهای او در سرزمینی بیزمان و مکان گفته میشود جایی که ناخودآگاه جمعی بشر جریان دارد جایی که انسان میتواند بدون ترس از گذر زمان به خاطره ای جاودانه دست پیدا کند و هنری بی مرز را بیافریند.
  حسنیه شیخ