نقاشی دیواری چیست ؟

مورال یا نقاشی دیواری عبارت است از هر اثر هنری که مستقیماً روی یک دیوار ، سقف یا سایر سطوح دائمی نقاشی شده و یا به کار رفته باشد. ویژگی بارز نقاشی دیواری این است که عناصر معماری فضای داده شده به طور هماهنگ در تصویر گنجانیده شده اند. نقاشی دیواری روح و انرژی شگرفی به محیط و فضای پیرامون خود میدهد.

سفارش نقاشی دیواری مورال خود را به چه کسی بسپاریم؟

نقاشی دیواری مورال

گالری نقاشی دکتر نعیمی ثانی توانسته با بیش از 20 سال سابقه اجرای نقاشی بر روی بوم و پروژه های نقاشی دیواری (مورال) فضای داخلی و همچنین فضای خارجی ، با استفاده از تبحر، تجربه و تیم مجرب و متخصص خود، ضمن جلب رضایت مشتریان آثار هنری بدیعی را برای آنان خلق نماید.

تجربه، تبحر و تسلط استاد دکتر نسرین نعیمی ثانی در شناخت و دانش و اجرای تمامی سبکها و تکنیک های نقاشی موچب شده مشتریان عزیز بتوانند با کارشناسی و مشورت با استاد دکتر نعیمی ثانی در نقاشی دیواری (مورال) ، سبک و نقاشی دلچسپ متناسب با فضا و محیط پیرامون نقاشی دیواری (مورال) انتخاب نمایند.

تیم گالری نقاشی دکتر نعیمی ثانی، ضمن اجرای نقاشی دیواری (مورال) و نقاشی سقف، سفارشات نقاشی روی چوب و مبلمان و میزها و همچنین نقاشی بر روی سرامیک را نیز بصورت تخصصی در تمامی سبک های نقاشی اجرا میکند.

پروژه نقاشی دیواری (مورال) میتواند از سفارش یک ستون و یا دیوار و یا سقف ، تا اجرا نقاشی دیواری (مورال) بر روی دیوار و هماهنگی آن با نقاشی بر روی سقف و ستونها، و هم زون نمودن آن با نقاشی بر روی چوب شامل درب و پنجره، مبلمان ، میزهای عسلی و میز نهارخوری و حتی ادامه آن به نقاط مختلف منزل و یا شرکت و محل کار شود.

جایگاه نقاشی دیواری (مورال) به عنوان دکوراسیون داخلی چگونه است؟

با اینکه نقاشی دیواری (مورال) در ایران قدمتی طولانی دارد، لیکن ورود نقاشی دیواری (مورال) بصورت مدرن در دیزاین داخلی منازل، ادارات، شرکت ها و محیط های عمومی چند صباحی است در ایران در حال شیوع است، لیکن در بدو امر به علت عدم اگاهی سفارش دهندگان در حوزه هنری نقاشی دیواری (مورال)، سفارشات و اجرای نقاشی دیواری (مورال) توسط مهندسین ساختمان و حتی نقاشان ساختمان برای کسب حذاکثر سود خود، و با اجیر نمودن هنرجویان نقاشی آماتور با پرداخت دستمزدی بسیار پایین به آنان، صورت میگیرد، تا جاییکه تحت عنوان پتینه کاری (به علت سادگی کار) در بین اذهان عموم، پتینه کاری را که جز بسیار کوچکی از دنیای نقاشی دیواری (مورال) حرفه ای است، اوچ هنری نقاشی دیواری (مورال) معرفی نموده اند. و متاسفانه برای بسیاری از مردم نیز پتینه کاری به عنوان نقاشی دیواری (مورال) شناخته شده است.

نقاشی دیواری (مورال) همانند هر اثر هنری دیگر، امضای هنرمندی که دارای سابقه و تجربه و معروفیت باشد، به آن اثر ارزش و اعتبار مضاعف میدهد.

 

اجرای نقاشی دیواری(مورال) توسط استاد دکتر نسرین نعیمی ثانی، برای هنر دوستان، توانسته با خلق آثار بدیع جایگاه واقعی این هنر را به عرصه نمایش بگزارد.

نقاشی دیواری

برخی از نقاشی های دیواری (مورال) روی بوم های بزرگ نقاشی می شوند، و سپس توسط پیچ به دیوار متصل می شوند ، این تکنیک از اواخر قرن نوزدهم به کاربرده شده است. قاعدتا وجه تمایز این نوع نقاشی بر روی بوم، با سایر نقاشی های روی بوم، استفاده از عناصر معماری فضای اطراف نقاشی است.

سفارشات خصوصی نقاشی دیواری (مورال) می تواند برای اتاقهای ناهار خوری ، حمام ، اتاقهای نشیمن یا همانطور که معمولاً اتفاق می افتد اتاقهای کودکان باشد. اتاق کودک می تواند به “دنیای خیالی” یک جنگل یا مسیر مسابقه تبدیل شود ، بازی تخیلی و آگاهی از هنر را ترغیب کند.
سفارشات نقاشی دیواری (مورال) در مدارس ، بیمارستان ها و خانه های بازنشستگی می توانند در این مؤسسات فضایی دلپذیر فراهم و مورد استقبال قرار گیرند.

اجرای نقاشی دیواری (مورال) در گذر زمان

در قرون وسطی نقاشی دیواری (مورال) معمولاً روی گچ خشک (secco) اجرا می شد. مجموعه عظیم نقاشی های دیواری (مورال) کرالا که متعلق به قرن 14 است نمونه هایی از نقاشی دیواری (مورال) است. در ایتالیا ، در حدود سال 1300 ، تکنیک نقاشی، نقاشی های دیواری (مورال) روی گچ مرطوب دوباره انجام شد و منجر به افزایش چشمگیر کیفیت نقاشی های دیواری (مورال) شد.

 

در دوران مدرن ، این اصطلاح با جنبش هنری نقاشی دیواری (مورال) مکزیکی (دیگو ریورا ، دیوید سیکیروس و خوزه اوروزکو) مشهورتر شد. سبک ها و تکنیک های مختلف زیادی وجود دارد. معروف ترین آن احتمالاً نقاشی دیواری (مورال) است که از رنگهای محلول در آب با محلول آهک مرطوب استفاده می کند ، استفاده سریع از مخلوط حاصل از آن بر روی یک سطح بزرگ و غالباً بصورت بخش بندی با در نظر گرفتن رنگ ها وقتی خشک می شوند ، سبک می شوند. از روش marouflage برای هزاره ها نیز استفاده شده است.

 

نقاشی های دیواری (مورال) امروز به روش های گوناگونی با استفاده از روغن یا مدیاهای مبتنی بر آب، رنگ آمیزی شده است. سبک ها می توانند از انتزاعی تا trompe-l’œil (یک اصطلاح فرانسوی برای “خطا” یا “فریب چشم”) متفاوت باشند.

 

نوع خاصی از نقاشی دیواری (مورال) Lüftlmalerei است که امروزه هنوز هم در روستاهای دره های آلپ انجام می شود. نمونه های مشهور چنین نقوش نما از قرن 18 و 19 می تواند در Mittenwald ، Garmisch ، Unter- و Oberammergeu یافت شود.

اهمیت شناختی نقاشی دیواری (مورال)

 

نقاشی های دیواری (مورال) از آن جهت اهمیت دارند که هنر را وارد عرصه عمومی می کنند برای هنرمندان نیز، آثار آنها مخاطبان گسترده ای پیدا می کند، مخاطبانی که ممکن است هیچگاه در یک گالری هنری پا نگذارند. بدینصورت یک شهر از زیبایی یک اثر هنری بهره می برد.

 

نقاشی دیواری (مورال) می تواند ابزاری نسبتاً مؤثر برای رهایی اجتماعی، یا دستیابی به یک هدف سیاسی باشد. در بسیار ی از کشورها کشدین نقاشی دیواری بر روی دیوارهای شهر ممنوع است ولی با این وجود بعضی اوقات نقاشی دیواری (مورال) بر خلاف قانون ایجاد میشود، یا توسط بارها و کافی شاپ های محلی سفارش داده شده است. غالباً جلوه های بصری، جذابیتی برای جلب توجه مردم به موضوعات اجتماعی است.

 

نقاشی دیواری (مورال) وقتی به مکانهایی که افراد در آن زندگی، و یا کار می کنند، اضافه شود، نقاشی دیواری (مورال) چه آگاهانه و چه ناخودآگاه می تواند بر رویکرد کارکنان و نیز مهمانان و بازدیدکنندگان تأثیر چشمگیری داشته باشد. همچنین می توان استدلال کرد که وجود نقاشی های دیواری بزرگ (مورال) ، می تواند به پیشرفت زیبایی شناسی بر زندگی روزمره ساکنان و یا کارمندان یک شرکت بیفزاید. نقاشی های دیواری با فرم های بزرگ قبل از معرفی پوسترهای وینیل و دیجیتال معمول تبلیغات در شهرهای مختلف آمریکا بود. این یک نوع تبلیغات گران قیمت با قوانین دقیق علائم بود اما توجه و زیبایی شناسی محلی را بهبود بخشید.

نمونه های نقاشی دیواری (مورال) شهری

 

دیگر نقاشی های دیواری (مورال) مشهور جهان را می توان در مکزیک ، نیویورک سیتی ، فیلادلفیا ، بلفاست ، دری ، لس آنجلس ، نیکاراگوئه ، کوبا ، فیلیپین و هند پیدا کرد. آنها به عنوان وسیله مهم ارتباط برای اعضای جوامع تقسیم شده اجتماعی ، قومی و نژادی در مواقع درگیری عمل کرده اند. آنها همچنین ثابت کردند که ابزاری مؤثر در ایجاد گفتگو و از این رو حل اختلاف در دراز مدت است. ایالت کرالا هند نقاشی های دیواری اختصاصی دارد. این نقاشی های دیواری (مورال) کرالا روی دیوارهای معابد هندو قرار دارد. که از قرن نهم میلادی قدمت داد.

نقش نقاشی دیواری (مورال) در اقتصاد

بسیاری از شهرها و روستاها استفاده از نقاشی های دیواری را برای ایجاد جاذبه های گردشگری به منظور افزایش درآمد اقتصادی آغاز کرده اند. کلکیت ، جورجیا به عنوان میزبان کنفرانس جهانی نقاشی دیواری (مورال) سال 2010 انتخاب شد. در این شهر بیش از دوازده نقاشی دیواری (مورال) به پایان رسید و میزبان همایش نقاشی دیواری (مورال) به همراه داتان، آلاباما و بلاکلی جورجیا بود.

بسیاری از افراد دوست دارند با بینش و تجربه و رسالت یک هنرمند نقاش، با اجرای نقاشی دیواری (مورال) در خانه خود ، شخصیت، بینش و دیدگاه خود را ابراز کنند. این یک فعالیت منحصراً برای صاحبان خانه های بزرگ نیست، بلکه صاحبان خانه ها و همچنین کسب و کارهای بوچک و بزرگ نیز برای جلب و درگیر نمودن مهمانان و مشتریان خود با دیدگاه ها و زیبایی شناختی خلق شده از نقاشی دیواری در محیط خود استفاده میکنند.

هزینه و زمان صرف شده برای اجرا یک نقاشی دیواری از عوامل اساسی محدود کننده اجرای نقاشی دیواری (مورال) است. به این دلیل یک نقاشی دیواری (مورال) ساده را می توان به کوچکترین دیوارها اضافه کرد.